Na víkend do Milána

Dlouho nás to doma neudrží, a tak jsme dostali nápad zajet na Velikonoce do Milána. Díky bože za nízkonákladové letecké společnosti a booking.com, díky kterým je možné tyto nápady uskutečnit. V Miláně jsme strávili celkem 3 dny a jako vždy pro vás nachystali pár fotek a tipů!

Milán je město, které má pro každého něco. Ať už máte rádi nákupy, umění, design, noční život, jídlo a pěkné podniky nebo městskou atmosféru, vše je tady! Určitě jsme zapomněli na spoustu dalších benefitů, které město nabízí!  Je jisté, že Milán si můžete užít na několik způsobů, a my vám trochu poradíme, jak si ho užít po našem.

Jak se do Milána dopravit?

Letenky jsou levné a dostupné v mnoha termínech. My jsme letěli z Prahy do Malpensy, která je asi 40 km od centra Milána. Z letiště pak můžete jet těmito způsoby:

 • Taxi – 90 eur – nesmyslná cena, je třeba šetřit na Aperol Spritz
 • Vlak Malpensa express – 12 eur/osoba – vlak jede jen na terminál 1, k terminálu 2 musíte jet opět autobusem
 • Autobus – 8 eur/osoba – nejlepší a nejlevnější varianta, jede k hlavnímu nádraží v centru města

IMG_1399Co si dát k jídlu a kde?

 • Risotto alla Millanese – se šafránem buď jako hlavní chod, nebo příloha
 • Ossobuco alla Milanese – telecí s kostí, podáváné s risottem
 • Cotoletta Millanese – řízek, který byl prý předlohou pro vídeňský řízek
 • Minestrone – zeleninová polévka, kterou zde dělají bez rajčat
 • Panettone – vánoční pečivo podobné bábovce

Milán a tedy celá Lombardie ve své kuchyni moc nepoužívají těstoviny. Tradiční italskou pastu nahrazují rýží a bramborami. A kam za jídlem vyrazit? Jako v každé jiné turistické destinaci platí, že historické a turistické centrum města je přeplněno podniky, které jsou takzvané lapače na turisty. Tedy drahé a průměrné kvality.

Proto trochu odbočte z hlavních tras a dojděte do čtvrti Brera, kde najdete výborné tradiční podniky na večeři. Pokud si chcete dát stylovou kávu, pak budete mít jistě štěstí v oblasti okolo ulic Via Dante a Via Giovanni Boccaccio. Je tu i dost čokoládoven a zmrzlináren, takže své chutě jistě uspokojíte.

IMG_1368 Překvapením pro nás v Miláně byly zvláštní kombinace podniků s jinými koncepty, například bar a parfumerie a bistro a prodejna sportovních bot. My jsme navštívili například vinotéku a bistro Signovino na ulici Via Dante, které má pobočky po celé Itálii.

Pak jsme chtěli na terasu naproti Duomu Terrazza Aperol, na které je pořád plno, a navíc personál nebyl tak přívětivý, a tak jsme odešli. Nestihli jsme navštívit vyhlídnutý podnik Binary 11. Je to pro nás typické, vyhlídneme si podniky, které by bylo fajn na výletě navštívit, a pak stejně po městě lítáme a najíme se tam, kde nás zrovna přepadne hlad.

Kam se jít podívat?

Znáte nás, takže už můžete trochu předpokládat, že hodně našich tipů na zajímavá místa bude spojeno s uměním. Ale nebojte, IMG_1361 máme i pár ryze turistických tipů. Co tedy můžete ve městě dělat?

 • vyšplhat se na střechu Duoma – krásný výhled na celé město, nebojte, můžete jet také výtahem
 • projít galerii Vittorio Emanuele II – obhlédnout výlohy a dát si kávu, i když je tu na posezení podle nás dost rušno
 • navštívit Teatro alla Scala – divadlo si můžete projít opravdu celé a posedět si i v hledišti
 • podívat se na Poslední večeři od Leonarda v Santa Maria delle Grazie – pozor! je třeba bookovat online a v předstihu. Pokud lístky nebudou, nezoufejte a hlídejte rezervační systém v průběhu pobytu
 • zajít si do Castello Sforzesco a projít si tam muzea, je tu i poslední a nedokončená Michellangelova socha Pieta Rondanini, odpočinout si pak můžete jít do Parco Sempione, který na jaře a v létě pěkně žije
 • jít se podívat na obrazy do Pinacoteca di Brera a pak se najíst ve čtvrti Brera
 • obdivovat náčrtky Leonarda z Codexu Atlantico v Pinacoteca Ambrosiana
 • nakupovat a koukat na výlohy do čtvrti Quadrilatero della moda
 • zajet si do designového distriktu okolo Via Tortona, kde probíhají přehlídky milánských fashion weeků

Milán je nám sympatický zejména dobrým jídlem a pitím, čím taky jiným? Můžete sem dojet v jakoukoli roční dobu a vše má své kouzlo. Zažili jsme už Milán vánoční, se všemi nákupními horečkami a výzdobou, a také velikonoční období s jarní atmosférou.

Nakonec vám přidáváme pár odkazů na stránky a aplikace, kde jsme hledali inspiraci.

IMG_1419

Co na to říkáte?