Budapešť za dva dny

Máme tady jeden zapomenutý článeček z jarního výletu do Budapešti, který nám zapadl. V pravý čas jsme ho ale oprášily a teď, když máte všichni prázdniny a dovolené, můžete se inspirovat našimi tipy. Nebyly jsme v Budapešti poprvé, takže klasické pochůzky jsme si odpustily, soustředily jsme se jenom na to nejpodstatnější.

Dámská jízda

Se ségrou jsme si v pátek odpoledne sbalily kufry a nasedly na vlak. Víkend v cizím městě bylo přesně to, co jsme potřebovaly. Budapešť znám dobře. Strávila jsem tam měsíc na pracovní stáži, což je mimochodem to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Sám v celém městě, brouzdat ulicemi, kavárny a bistra a žít život tak, jak přichází.

Jako doma

Takže zadání bylo jasné, žádný poznávací zájezd, jenom objevování skrytých uliček v židovské čtvrti, dobré jídlo a pití. I přesto, že už jsem poměrně dospělá finančně nezávislá osoba, pokaždé bydlím v hostelu Casa de la Musica (to je ten barevný dům v galerii nahoře). Jsem tam jako doma. Mám ráda recepční, paní uklízečky i provozního. Je tam bar i bazén. Podávají i snídaně. Ano, zapomněla jsem, že mám ráda i paní, co dělá snídaně. Za směšnou částku vás přijmou mezi sebe, poradí, kam jít, co jíst, prostě full servis. Navíc se seznámíte s ostatními lidmi, je to mix kultur a národností. Posledně jsme se seznámily s milými Filipínci na eurotripu (“Gentlemen, you must visit Brno”). Věřili nám. Tak snad se vám líbilo, kluci. Jo a Casa de la Musica se to jmenuje i proto, že je to taneční škola.

Kam v Budapešti?

V Budapešti se bohatě stačí pohybovat zhruba na jediném čtverečním kilometru. Nebudeme rozebírat každé místo zvlášť, výčet toho, co jsme stihly navštívit, je asi následovný:

SDV BUDAPEST (8)Židovská čtvrť – je to povinnost ve dne i v noci a věřte, že je v tom obrovský rozdíl

Výšlap na Gellért – k památníku přijdete přes krásný most, projdete parkem nahoru a město máte jako na dlani (doporučeno i na Silvestra)

Procházka na Citadellu a Rybářskou baštu – královský palác a sídlo vlády. Zde doporučujeme velice rychle projít davem turistů, podívat se přes řeku, jak krásná je budova parlamentu, a pak vypadnout

Dům Teroru – další povinnost. Pro všechny. Dům sloužil jako památka na oběti nacistické a komunistické perzekuce. Řada jich přímo tady zemřela v podzemním žaláři.

Basilika Sv. Štěpána – impozantní stavba. A babička bude spokojená, že jste zašli do kostela. Navíc je tam mumifikovaná ruka onoho Štěpána – zakladatele uherského státu.

Ruin bary a mnohem více

Teď k podnikům. V Budapešti jsou desítky kaváren. Krásných historických i moderních hipsterských. Neměly jsme nejmenší šanci obejít ani jedno procento. Prostě jděte do židovské čtvrti a narazíte na všechny podniky, které si umíte představit. (Ruin) bary, restaurace, bistra, kavárny, cukrárny, hospody, zahrádky, diskotéky. Budapešť je nová destinace pro rozlučky se svobodou. Poznáte to podle tlupy opilých Holanďanů v dámských sukničkách. Bez spoďárů. Výběr uvádíme jenom pro orientaci, určitě narazíte na něco sami:

  • Szimpla – nejslavnější ruin bar. Moc žen ho nenavštěvuje, ale nebojte se vstoupit.
  • Mazel Tov – totální stylovka. Světýlka, středomořské menu. Zabookované dny dopředu. Doporučujeme si udělat rezervaci.
  • Street Food Karavan – Brno, inspiruj se! Všichni festivaloví kulináři prodávají spolu ze stánků ve dvoře. Langoše, burgery, super nanuky. Mňam!
  • Ramenka – bistro, kde prodávají japonskou polévku ramen. A ramen je nové pho. Vaří prostě japonskou kuchyni
  • Koleves Garden – barevná zahrada, super posezení a mají i houpací sítě
  • The Sweet by Vintage Garden – totální záplava pastelových barev a kýčovitého designu. Někdy nás tyto věci přitahují. A ty dorty!
  • Kazimir Kosher Bistro – autentické. Trošku zvláštní. Však uvidíte.

Za dva dny toho můžete stihnout i více, záleží na vás. Snad se vám bude v Budapešti líbit, kdykoliv přivítáme další tipy!

Co na to říkáte?