Food Photography: Fotit jídlo je celá věda

Food photography, food styling a food horečka! Poslední dobou začíná být focení jídla více sexy než focení čehokoliv jiného. Fotíme jídlo opravdu často, a tak jsme se rozhodly, že se koukneme, jak to dělají jiní, a přiučíme se. Zúčastnily jsme se workshopu Food photography s Petrou Pets, který pořádal Chefstarter, inkubátor pro food start-upy. V průběhu blogování jsme také nasbíraly pár tipů, jak na focení jídla v podnicích, a ty vám rády předáme. Využijí je jistě i domácí fotografové, kteří rádi vaří a chtějí si svá díla zvěčnit.

Food photography: Vznešený název, jednoduché tipy

 • Ukaž mi, čím fotíš, a já ti řeknu…, že to není zase tak důležité. Vesměs všechny foťáky už umí udělat velmi dobrou fotku. Pokud si fotíte sami pro sebe, pak je jedno, jestli máte kompakt, zrcadlovku nebo dobrý mobil. Důležitější jsou jiné věci.
 • Jako například světlo. Jakým způsobem máte celý záběr osvětlený, totiž hraje klíčovou roli. V kavárně si proto sedejte k oknu nebo na zahrádku. Využijte “golden hours”, tedy dobu těsně po východu slunce a naopak těsně po západu slunce, kdy je světlo jemné a měkké.

IMG_0023

 • Doma využijte okno, ale pozor na přepálené odpolední a letní slunce, které vašim fotkám neprospěje. Nejlepší pro focení jsou již zmiňované golden hours, letní zamračené dny nebo improvizované okenní studio doma.

Food foto V

 • Další možností je pak využít umělé světlo v noci. Hlavně v létě, když jste venku na zahráce.

Food foto II

 • Pokud budete fotky dále upravovat, všímejte si barev okolo jídla, zejména pak barevného tónu fotky. Říká se, že k jídlu sedí více teplé barvy. Ale nic neplatí absolutně, a tak je cibulák váš nejlepší kamarád na focení.
 • Kompozice není věda, jednoduše se vám to celé musí líbit. My fotíme od oka, žádné složité měření. Málokdy však něco umístíme přesně do středu, více se nám líbí, když je jídlo mimo středovou osu a když ho třeba kousek chybí.
 • Jídlo na prvním místě a ostré! To je to hlavní, co chcete ukázat, takže se snažte na něj zaostřit a zbytek nechat trochu rozmazaný.

Food foto

 • A akce! Dejte do jídla pohyb. Nakrojte, ukousněte, nalijte, vylijte, udělejte co vás napadne. Jak říkala na workhospu Petra: “Jídlo naaranžujte tak, ať má každý, kdo se na fotku podívá, pořádné chutě!”

Food foto III

 • Zapojte lidi, děti, ruce, někoho živého. Udělejte atmosféru. Mistry tohoto stylu jsou Taste of Prague. Když se koukáte na jejich fotky, tak máte pocit, že sedíte u stolu s nimi.

Food Foto VI

 • Menší porce jídla jsou fotogeničtější. Proto vypadají makronky tak cool! 😉 Vídeňský řízek zase láká strávníky hlavně svou velikostí, takže opět žádné stresy a prostě si ho pěkně vyfoťte.
 • Koukejte na fotky jiných, inspirujte se. Kompozice vám tak lépe přjjde do oka a také zjistíte, co se vám líbí a co ne. Najdete svůj styl. Absolutně nejlepší věcí pro fotografy je Pinterest. Náš blogový je zatím “ve výstavbě”, ale brzy bude! Takže budete moct pinovat o sto šest.
 • Zkoušejte různé pohledy a úhly. Osvědčenými jsou pohled “sedím a koukám se na jídlo”, kdy jednoduše jídlo vyfotíte odkud sedíte. Populární je flatlay, kde je foceno jídlo zeshora. Ano! Někteří se staví na židle a fotí. U nás to musel absolvovat Tom Valnoha, když jsme chtěly foto nás pojídající burgry v Bílém beránkovi.
 • Že vaše fotky nevypadají jako v reklamě? Buďte v klidu! Vy totiž to, co fotíte, můžete sníst. To se o jídle na fotkách pro marketingové účely říct nedá. Místo zmrzliny je zmražený a obarvený pokrmový tuk, místo mléka kosmetické opalovací mléko, kostky ledu jsou vlastně kostky skla, karton na vyztužení jídla taky není nejlepší ke žvýkání a tak dále! Takže si užijte focení a pak i jídlo!
 • Pokud fotíte klasickým foťákem interiér podniku za běžného provozu, raději se zeptejte provozního či majitele. Musíte se smířit s tím, že někde vám to nedovolí. Máme i zkušenost, že jsme nemohly fotit restauraci za provozu, protože bychom mohly zachytit nějaké ne zrovna oficiální rendez-vous a porušit anonymitu hostů.

Tipy na focení jídla doma

 • Maso bude vypadat chutněji postříkané olejem ve spreji.
 • Voda s citrónem zaručí, že ovoce a zelenina bude vypadat svěží a čerstvá.
 • Voda s cukrem se může potírat na dorty s ovocem, aby toto déle vydrželo a bylo lesklé.
 • Podomácku vyrobená odrazka z alobalu nebo zrcadla udělá stejně parády jako kupovaná.

Jak vypadaly fotky, které jsme nafotily na workshopu? Opět jsme samozřejmě nezklamaly a nafotily jen sladkou sekci 😀 Můžete se podívat nahoře v galerii.

Používáte vy nějaké triky, které fungují? Napište nám je. Tak s chutí do focení!

Co na to říkáte?