Vila Tugendhat: Kdy se můžeme nastěhovat?

Samostatný článek o vile Tugendhat jsme vůbec neměly v plánu napsat. Původně jsme chtěly ve vile nafotit jen pár fotek, abychom je mohly postovat během našeho takeoveru pro @Visitczechrepublic. Vše se ale změnilo, když jsme poprvé do vily vstoupily. Jednoduše jsme si ten prostor a atmosféru zamilovaly. Dokonce jsme do vily zašly dvakrát a strávily tam více než 3 hodiny. Fotek máme na 3 články, však se podívejte do kolotoče nahoře!

vila oprázky

Pokud se chcete dozvědět více o historii vily, podívejte se přímo na oficiální stránky www.tugendhat.eu. Také Oprázki sčeskí historje věnovaly vile Tugendhat jeden ze svých komiksů.

Cena byla totiž i na tehdejší poměry velmi bohaté rodiny astronomická. Vila měla hodnotu několik desítek nově postavených rodinných vilek, které se v té době běžně stavěly.

Pokud by vás historie vily opravdu zajímala, tak Česká televize natočila hraný dokument Osud jménem Tugendhat, viz video dole. Dokument přesně popisuje historii vily, na rozdíl od historického románu Simona Mawera.

Skleněný pokoj

Abychom vám mohly podat ucelený obrázek o vile, přečetly jsme také historický román Skleněný pokoj. Děj je navázán na vilu Tugendhat a celkem věrně kopíruje její osudy, postavy jsou však kompletně smyšlené.

Rodina, jež vilu nechala postavit, se v knize jmenuje Landauerova a vlastní továrnu na automobily. Dokonce autor knihy upřel navržení vily architektovi Miesi van der Rohe, ale užil smyšlené jméno Rainer von Abt. V anglickém originále se také nikde nezmiňuje přímo o Brnu, ale autor mluví pouze neurčitě o nějakém městě. Městské divadlo Brno tuto knihu převedlo do divadelní hry Skleněný pokoj ve světové premiéře a stále ji má v repertoáru.

SDV-VILA-TUGENDHAT (39)Jedním ze zajímavých novodobých příběhů okolo vily je případ ztracené a znovu nalezené kulaté dřevěné stěny, jež ohraničuje jídelnu v hlavním obytném prostoru. Ta původní je vyrobena z jednoho z nejdražších dřev na světě, makassarského ebenu, který pochází z Indonésie. Původní dřevěná stěna se však během druhé světové války ztratila.

Znovu byla objevena díky práci historika PhDr. Miroslava Ambroze, který se dopátral toho, že dřevěnou stěnou z vily Tugendhat je obložena menza Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. (Pozn: Lucka, která na fakultě studovala, zažila menzu s tugendhatovskou obestavbou, protože ta byla demontována až v roce 2011.)

Kdy zajít do vily Tugendhat?

Vila žije velmi bohatým kulturním programem. Často se zde pořádají baletní vystoupení a letní kina. První červencový den bude vila patřit swingu a starým filmům, kdy se bude konat akce Léto, swing a kino v zahradě vily Tugendhat. Pokud upřednostňujete vidět vilu ve větším klidu, zajděte si na komentovanou prohlídku vily od úterý do neděle.

Web vily: www.tugendhat.eu

Na našem Pinterestu: nástěnka s dobovými fotografiemi.

Dokument České televize: Osud jménem Tugendhat.

Co na to říkáte?